هزینه تبلیغ در گوگل چقدر است؟ یا تعرفه تبلیغ در گوگل چگونه محاسبه می شود؟ آیا کسب و کار من می تواند از پس هزینه تبلیغ در گوگل بربیاید؟

این ها سوالاتی هستند که بسیاری از افرادی که به تازگی با سرویس تبلیغات در گوگل آشنا شده اند از ما می پرسند و خب، باید گفت که دانستن پاسخ این سوالات، حق هر مشتری است. البته از حق نگدریم، همین افراد تازه کار بیشترین اشتیاق را برای استفاده از سرویس گوگل ادوردز دارند و می خواهند بدانند که آیا از پس هزینه آن بر می آیند یا خیر. متاسفانه، باید بگویم که پاسخ دقیقی برای این سوالات وجود ندارد و هزینه تبلیغ در گوگل به عوامل مختلفی بستگی دارد.

در این مقاله عواملی که بر روی هزینه تبلیغ در گوگل تاثیر دارند را نام می بریم و به شما توضیح خواهیم داد که این عوامل چگونه می توانند هزینه تبلیغ گوگل شما را تغییر دهند. به این ترتیب با دانستن این اطلاعات شما می توانید بودجه ای منطقی را برای کمپین تبلیغات گوگل خود در نظر بگیرید.

در این اینجا شما را با مفاهیم زیر آشنا خواهیم کرد:

  • گوگل ادوردز یک سیستم مزایده آنلاین است که در آن تجارت هایی که کمپین های تبلیغاتی با کیفیت دارند می توانند با هزینۀ کمتر، بهترین رتبه را به دست آوردند.
  • شما می توانید با استفاده از تاکتیک هایی مانند زمانبندی تبلیغات و هدف گیری دقیق دستگاه های نمایش دهنده (رایانه های دسکتاپ یا موبایل)، هزینه تبلیغ در گوگل خود را مدیریت کنید.
  • میانگین هزینه به ازای کلیک (CPC) در تبلیغات گوگل در Search Network بین 1 دلار تا 2 دلار است. (تبلیغات گوگل به دو شبکه Search Network و Display Network تقسیم می شوند. زمانی که تبلیغ دهنده گزینه Search Network را انتخاب می کند، تبلیغ مورد نظر به صورت لینک متنی در نتایج جستجو نمایش داده می شود، اما در Display Network تبلیغات بنری (یا چند رسانه ای) بر روی تعداد زیادی وب سایت نمایش داده می شود. برای مثال فروشگاه بامیلو یکی از استفاده کنندگان فعلیِ شبکه Display Network است). میانگین هزینه به ازای کلیک در Display Network کم تر از 1 دلار است.
  • گرانقیمت ترین کلمات کلیدی در گوگل ادوردز (به زبان انگلیسی) نزدیک به 50 دلار هزینه دارند. این کلمات کلیدی معمولاً مرتبط به صنایع یا تجارت هایی هستند که در بلند مدت سوددهی بسیار بالایی دارند، مانند بیمه ها یا شرکت های حقوقی.
  • فروشگاه های بزرگ هر سال به طور میانگین 50 میلیون دلار برای تبلیغات در گوگل هزینه می کنند.

نکته: البته نباید فراموش کنید که سرویس گوگل ادوردز به دلیل تحریم های موجود برای کاربران ایرانی در دسترس نیست. اگر خودتان قادر به راه اندازی کمپین تبلیغات در گوگل نیستید می توانید از آژانس های تبلیغاتی فعال در این زمینه، کمک بگیرید.

 

گوگل ادوردز چگونه کار می کند؟

پیش از آنکه سراغ نحوه محاسبه هزینه تبلیغ در گوگل برویم، بهتر است با چگونگی عملکرد سرویس گوگل ادوردز آشنا شویم.

یکی از باورهای اشتباهی که درباره گوگل ادوردز وجود دارد این است که “هر فردی که بیشتر هزینه کند، بهترین جایگاه را در نتایج جستجو به دست می آورد”. خب، باید بگویم متاسفانه گوگل ادوردز به این شکل کار نمی کند. درست است که داشتن بودجه بیشتر دستِ شما را باز می گذارد، اما گوگل ادوردز پیچیدگی های جالبی دارد که شاید برای افراد تازه کار کمی گیج کننده باشد.

سرویس گوگل ادوردز دقیقاً مانند یک مزایده کار می کند. در ادامه روند ارائه تبلیغ در گوگل را با یکدیگر بررسی می کنیم.

تبلیغ در گوگل، یک مزایده آنلاین است

مزایده زمانی آغاز می شود که کاربر یک کوئری جستجو را در کمپین تبلیغات خود وارد می کند. سپس گوگل تصمیم می گیرد که آیا کوئری جستجوی وارد شده، شامل کلمات کلیدی است که دیگر تبلیغ دهندگان برایش پیشنهاد مبلغ خاصی را داده اند یا خیر.

اگر دیگر تبلیغ دهندگان برای کلمه کلیدی موجود در کوئری جستجو پیشنهاد قیمت داده باشند، مزایده آغاز می شود. هدف از برگزاری این مزایده به دست آوردن Ad Rank یا همان رتبه آگهی است. Ad Rank همان رتبه ای است که تبلیغ در آن نمایش داده می شود.

به این ترتیب گوگل بر اساس دو فاکتور موجود در تبلیغ، Ad Rank را محاسبه می کند و تصمیم می گیرد که کدام تبلیغ در چه جایگاهی در نتایج جستجو نمایش داده شود: بالاترین پیشنهاد و امتیاز کیفی تبلیغ.

شاید برای تان سوال پیش آمده است که امتیاز کیفی تبلیغ گوگل چیست؟

امتیاز کیفی یا Quality Score، امتیازی است که به کیفیت و میزان مرتبط بودن کلمات کلیدی و تبلیغات PPC داده می شود. گوگل با استفاده از امتیاز کیفی، هزینه هر کلیک (CPC) شما را محاسبه می کند. زمانی که این دو فاکتور (Quality Score و CPC) در یکدیگر ضرب شوند، نتیجه به دست آمده Ad Rank شما را تعیین می کند.

امتیاز کیفی کلمات کلیدی تبلیغات در گوگل، خود به عوامل متعددی بستگی دارد:

  • نرخ کلیک شما (CTR)
  • میزان مرتبط بودن هر کلمه کلیدی نسبت به گروه تبلیغاتی آن
  • کیفیت و میزان مرتبط بودن صفحه فرود
  • میزان مرتبط بودن متن آگهی گوگل
  • پیشینه فعالیت حساب کاربری گوگل ادوردز شما

گوگل ادوردز چگونه کار می کند؟ زمانی که امتیاز کیفی تبلیغ گوگل و Ad Rank تان محاسبه شد، گوگل با استفاده از این داده ها تعیین می کند که بابت هر کلیک بر روی تبلیغ گوگل تان باید چه مبلغی را پرداخت نمایید. این فرمول محاسبه به شکل زیر است:

تبلیغات در گوگل